Beyoğlunun En Güzel Abisi
Kitap Yorumları

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi – Ahmet Ümit | Kitap Yorumu

Son yıllarda adına çokça duymaya başladığım bir yazar: Ahmet Ümit. Sultanı Öldürmek ve Beyoğlu’nun En Güzel Abisi zannediyorum ki yazarın ününe ün katan iki eser. Ben de Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ile bakayım Ahmet Ümit’e dedim.

   Kitap, Everest Yayınevi tarafından basılmış ve güzel bir kapakla bezenmiş. Rengarenk bir Beyoğlu Sokağı ve karanlık bir yüz ‘katil’.  418 dolu dolu sayfa…Yılbaşında işlenen bir cinayetin sır perdesini Nevzat Komiserin gözüyle aralamaya çalışıyoruz.

      Her türlü pisliğin boy gösterdiği Tarlabaşı’nın arka sokaklarında bir erkek cesedi. Yazarın deyişi ile ‘Öldürülmüş erkeklerin en yakışıklısı, belki de en kötüsü’. Nevzat Komiserin sorguladığı herkes hikayeyi kendine göre anlatıyor, maktulün yani Engin’in ölümü ile ilgili kendince varsayımlarda bulunuyor. Bunlardan hangisi doğru? Kim, niye yalan söylemek mecburiyetinde?

Cinayet ile ilgili Nevzat Komiserle konuşan herkes suçlu potasında..

     Olay örgüsü, karakter özellikleri ve diyaloglar birebir hayatın içerisinden alınmış. Öyle akıcı bir dille yazılmış ki hayatınız bir anda Beyoğlu’nun En Güzel Abisi perspektifine kayıyor… Polisiye türünü seviyorsanız Ahmet Ümit tam da aradığınız yazar ve Beyoğlu’nun En Güzel Abisi de aradığınız kitap olabilir.