Sırçalan
Kitap Yorumları

Sırçalan – Jill Hathaway |Kitap Yorumu

”Zihninizde saklı olan sırları yok edin çünkü onları çalabiliyorum”


 Jill Hathaway, Amerikalı, henüz 30’larının başlarında genç bir yazar. Yayınlanmış iki kitabı var. Bunlardan birisi Türkçe’ye çevrilmiş, ‘Sırçalan’ adı ile. Yazarın ilk kitabıymış aynı zamanda. Martı Yayınları tarafından basılan kitap 278.sayfada son buluyor. Geri kalan 30 sayfa -kitap sanki bir reklam aracıymış gibi- Gölge ve Kemik kitabının tanıtımına ayrılmış. Yayınevinin iyi yaptığı tek şey sanırım kapak tasarımı. Şöyle bir şey yapmışlar kapağı… 

   ‘Ee peki kitap ne anlatıyor, nasıl anlatıyor’ derseniz;

Arka kapağın iç tarafında -anladınız siz onu- Jill Hathaway ablamız hakkında küçük bir tanıtım var. Tanıtım metni -aynı zamanda beni cezbeden metin olur kendileri- yandaki gibi.

   Gençlik yıllarını Stephen King okuyarak geçiren bir yazarın kitabını okumamak ayıp olur diye düşünerek kitabı okumaya başladım. Aradığımı bulabildim mi ? -Hayır. 

   Kitap oldukça akıcı, bir o kadar da sürükleyici. Sayfalar saniyeler içerisinde değişiyor, olayın içerisinde sürükleniyorsunuz. Kitabın konusu, kurgusu da gayet iyi. Ancak kitabın akışı içerisinde heyecanın dorukta olduğu bazı olayları oldu bittiye getiren ablamız bazı yerleri de gereksizce uzatmış. 

”Başka zihinlerde uyanabilmek bir hediye mi yoksa bir lanet mi?”

   Kitabın yaratıcısı karakterimize Sylvia ismini vermiş. Herkes onu uyku nöbetleri geçiren bir narkolepsi hastası olarak bilir. Sözde uyku nöbetlerinde Sylvia, başkalarının zihinlerine geçiyor. Kendisinin dahi kontrol edemediği bu geçişlerde Sylvia kendi vücudundan ayrılıp, başkalarının zihnine giriyor. İlk başlarda zihnine girdiği insanların bedenine hakim olamayan Sylvia, bir dizi cinayeti çözebilmek için bu gücü kullanıyor.


   Katilin kim olduğunu bulmaya çalışan kitap, polisiye türünde incelenecek olsa da Sylvia’nın doğaüstü gücüyle de fantastik bir boyut da taşıyor. Bu iki türü favorileriniz arasında görüyorsanız okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap: Sırçalan. Ancak kurgusu, olayı anlatımı güçlü bir kitap okumak istiyorsanız, Sırçalan pek de önerebileceğim bir kitap değil.